Web Tasarım Nedir? Ne İşe Yarar? - Enter Medya Web Tasarım Firması

Web Tasarım Nedir? Ne İşe Yarar? - Enter Medya Web Tasarım Firması

Web tasarım nedir?

Sorusuna tek bir kısa cevap verecek olursak; Web tasarım; görseller ve metinlerden oluşan web sayfası içeriklerinin web sitesi ziyaretçilerine bir düzen içerisinde sunulmasıdır. Bu nedenle web sitesi tasarımı, web tasarım projesi veya web sitesi yapımı gibi tanımlar da, web tasarımı ile eş anlamda kullanılır.

Web Tasarım Neden Yapılır?

Web tasarımının temel amacı, web sitesi ziyaretçilerine ve web sitesinin sahibine karşılıklı fayda sağlayacak bir platformun oluşturulmasıdır. Sonuç olarak karşılıklı fayda sağlayan bir proje amacına ulaşmıştır. Ürününü tanıtmak isteyen bir firma ile ürünü tanıyan, beğenen ve satın almak isteyen bir ziyaretçi buna güzel bir örnektir.

Web tasarımı çok çeşitli amaçlar doğrultusunda projelendirilir.

Kurumsal tanıtım amaçlı web siteleri

Ticari ürün satış ve tanıtım web siteleri

Kişisel blog web siteleri

Haber web siteleri

Sosyal medya web siteleri

Online satış veya E-ticaret web siteleri

“Web tasarım projeleri ister ticari amaçlı isterse de tanıtım odaklı olsun; dolayısıyla kurumsal kimliğinize değer katar.”

Web Tasarımda Nelere Dikkat Edilmeli?

Her çalışmada olduğu gibi web tasarımda da hedef önemlidir.Dolayısıyla web sitesinin amacına hizmet eden bir tasarımda olması, şirketi müşteriye en doğru ve en hızlı şekilde yönlendirmesi, kullanıcı dostu olması ve arama motorlarına uygun formatta kodlanması gerekir.

Sonuç olarak sitenin görsel yönünü belirleyen web tasarımının web sitesinin çok fazla ziyaretçi çekeceği ve ziyaretçilerin sitede uzun süre zaman geçireceği şekilde yapılması, web sitesinin arama motorlarında ilk sıralarda olmasını sağlayacaktır. Her şeyden önce müşteri odaklı yapılan bir web tasarım çalışması; müşterinin ihtiyaçlarına cevap veren, dinamik, yönetilebilir, işlevsel, seo uyumlu, kurumsal kimliği doğru yansıtan ve ziyaretçilere güven veren formattadır. Ek olarak ulusal ve uluslararası düzeyde ürün ve hizmet tanıtımının yapılmasında son derece önemli olup potansiyel müşterilere kolay ulaşmayı sağlar.
Tüm bu bilgilerin ışığında web tasarım profesyonelleri olarak tatmin edici bir web deneyimi için mükemmel bir kullanıcı dizaynı oluşturabiliriz. Kullanılacak tasarımı, kritik planlama ve analiz sürecinin ardından kullanımı basit, zarif ve sanatsal bir yapı haline dönüştürebiliriz. Tüm bunları yaparken bireysel veya kurumsal müşteri özelliklerine ve isteklerine dikkat etmeyi unutmamak başarıyı beraberinde getirecektir.

Bu kriterler eşliğinde sonuç olarak kaliteli, sağlıklı çalışan ve kullanıcı dostu bir web sitesi elde edilebilir.
Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.